نهال گردو

نهال گردو آریایی کوپا ای.نهالستان نوین نهال

نهالستان نوین نهال

نهال گردو (  نام دیگر: جوز ) از رسته بزرگ راش‌سانان هست .با این که این نهال درترکیه،  ژاپن، چین، ایالات متحده آمریکا و فرانسه  کاشته می‌شود.اما مهم‌ترین و معروف  ترین گردوهای موجود در زمین  گردوی ایران است.چون از ابتدا این نهال از ایران به خاور و از آنجا به  روم و یونان و سپس به انگلستان و بعد به آمریکا برده شده‌ است.گردوی ایرانی تنها گونه‌ای از این خانواده است که مغز آن از نظر خوراکی مصرف اقتصادی دارد. گردوی معمولی نهالی  است یک پایه که بلندی آن از ۱۰ تا ۲۵ متر قابل تغییر است. گردو دارای برگ‌های مرکب شانه‌ای است و درختی یک پایه است که گل‌های نر و ماده روی یک درخت به صورت جدا گانه ظاهر می‌شوند.

 

 گردوهایی که در نقاط گردو خیز ایران کاشته شده‌اند از گونه گردوی معمولی یا Juglans هستند.

رقم‌های این گونه از نظر باغبانی هنوز کاملاً مشخص نشده‌اند. این گردوها در نقاط مختلف ایران با نام‌های گوناگون محلی نامیده می‌شوند. با وجود تفاوت‌های ظاهری، ممکن است برخی از انواع، رقم واحدی باشند.ولی نام‌های گوناگون داشته باشند.

با این توصیف مهم‌ترین انواع گردو که در ایران کاشته می‌شوند عبارتند از: گردوی کاغذی، گردوی سنگی، گردوی اردهای سراب در آذربایجان شرقی، گردوی ماکویی، گردوی سوزنی، گردوی نوک کلاغی، گردوی ضیا آبادی، گردوی خوشه‌ای، سبزوار، گردوی آمیخته خراسان، گردوی بافت کرمان، گردوی مازندران، گردوی روستای داران در آذربایجان شرقی ،گردوی شهمیرزاد، گردوی قزوین و طالقان، خوانسار، گردوی تسوج در آذربایجان، گردوی همدان، گردوی وفسگردوی ، گردوی آریایی وانشان و تویسرکان و سایر مناطق…

گردوی آریایی دو رقم بوده که دارای ریشه ی قدمت سیصد ساله در ایران میباشد رقم اول این گردو توسط یک باغدار مراغه ای ساکن در اطراف دامنه سهندکشت شده است.
رقم دوم آن گونه ی بسیار مقاوم در برابر سرما بوده که توسط نهالستان نوین نهال مهندس آرش شافع همپا در شهرستان میاندوآب(قطب تولید نهال) تکثیر شده و آماده بهره برداری و کشت میباشد.

از مزایای این رقم تولید شده در نهالستان نوین نهال (نابغه آرش) می توان به مقاوم بودن آن اشاره کرد نیاز کم به آبیاری این رقم باعث شده تا بتوان این نهال را در اکثر نواحی ایران زیر کشت اقتصادی برد.

نهال مناطق سردسیری مناطق سردسیری و ارتفاعات به دلیل شرایط ویژه ای که دارند، باید مناسب ترین انتخاب را در تحت عنوان نهال مناطق سردسیری در خصوص نهال و نوع رقم آن داشته باشند.

ارتفاعات بالای ۱۳۰۰ متر تقریبا جزو مناطق کوهاستانی محسوب می شوند،

 

خرید گردوی آریایی یک ساله

خرید گردوی آریایی دوساله

خرید گردوی آریایی خوشه ای

خرید گردوی آریایی تخم مرغی

خرید گردوی آریایی کوپه ای

 

 

 

آرش شافع